2020 Election Results

VICE PRESIDENT
F. Wilson Jackson, III, MD (Dauphin County)
 

SPEAKER, HOUSE OF DELEGATES
John J. Pagan, MD (Bucks County)
 

VICE SPEAKER, HOUSE OF DELEGATES
Todd M. Hertzberg, MD (Allegheny County)
 

SECOND (2ND) DISTRICT TRUSTEE
Mark A. Lopatin, MD (Montgomery County)
 

EIGHTH (8TH) DISTRICT TRUSTEE
Timothy D. Pelkowski, MD (Erie County)
 

NINTH (9TH) DISTRICT TRUSTEE
Mark A. Piasio, MD (Jefferson County)
 

TENTH (10TH) DISTRICT TRUSTEE
David Lucas, MD (Westmoreland County)
 

THIRTEENTH (13TH) DISTRICT TRUSTEE
G. Alan Yeasted, MD (Allegheny County)

MEDICAL SPECIALTIES TRUSTEE
Joseph W. Laskas, DO (Dermatology)
 

MEDICAL SPECIALTIES TRUSTEE
Maria J. Sunseri, MD (Sleep Medicine/Neurology)
 

PRIMARY CARE/PEDIATRICS TRUSTEE
Cynthia DeMuth, MD (Dauphin County)

PSYCHIATRY TRUSTEE
Ahmad Hameed, MD (Dauphin County)
 

INTERNATIONAL MEDICAL GRADUATES SECTION TRUSTEE
Mukul L. Parikh, MD (Dauphin County)
 

EARLY CAREER PHYSICIANS SECTION TRUSTEE
Andrew Lutzkanin, MD (Dauphin County)
 

RESIDENTS & FELLOWS SECTION TRUSTEE
Raghuveer Puttagunta, MD (Montour County)
 

MEDICAL STUDENTS SECTION TRUSTEE
Anis Adnani (Lackawanna County

AMA DELEGATES
James A. Goodyear, MD (Montgomery County)
Bruce A. MacLeod, MD (Allegheny County)
Jill M. Owens, MD (McKean County)  
Scott E. Shapiro, MD (Montgomery County)
John P. Williams, MD (Allegheny County)

AMA ALTERNATE DELEGATES
Richard S. Eisenstaedt, MD (Montgomery County)
Bindukumar Kansupada, MD (Bucks County)
Dale M. Mandel, MD (Philadelphia County)
Hans T. Zuckerman, DO (Lebanon County)
 

AMA ALTERNATE DELEGATE SLOTTED
RESIDENT & FELLOW POSITION
Nominee(s) not known at this time
 

AMA ALTERNATE DELEGATE SLOTTED MEDICAL STUDENT-ELECT POSITION
Nominee(s) not known at this time
 

COMMITTEE TO NOMINATE DELEGATES AND ALTERNATES TO THE AMA
Kenneth M. Certa, MD (Philadelphia County)
Michael Suk, MD (Montour County)
 

JUDICIAL COUNCIL
Margaret S. Atwell, MD (Berks County)
Bruce A. Brod, MD (Philadelphia County)