Last Updated: Mar 16, 2023
The 2023 House/Senate Committees assignments have been announced. These are the top six committees that are important to PAMED. The committees influence legislative bills before they are on the Capitol floor to vote. Get to know legislators in your district for when action is needed to support legislation.
House Health Committee
Kathy L. Rapp (R -65) Republican Chair Warren County
Dan B. Frankel (D-23) Democratic Chair Allegheny County
Tim Bonner (R-17) Mercer County
Stephanie Borowicz (R-76) Clinton County
Marla Brown (R-9) Lawrence County
Dawn Keefer (R-92) York County
Leslie Barum Rossi (R-59) Westmoreland County
Paul Schemel (R -90) Franklin County
Tim Twardzik (R-123) Schuylkill County
David Zimmerman (R-99) Lancaster County
Jessica Benham (D-36) Allegheny County
Lisa B. Borowski (D-168) Delaware County
Elizabeth Fiedler (D-184) Philadelphia County
Tarik Khan (D-194) Philadelphia County
Bridget Kosierowski (D-114) Lackawanna County
Rick Krajewski (D-188) Philadelphia County
La'Tasha Mayes (D-24) Allegheny County
Danielle Otten (D-155) Chester County
Ben Sanchez (D-153) Montgomery County
Melissa L. Shusterman (D-157) Chester County
Arvind Venkat (D-30) Allegheny County
House Licensure Committee
Carl Walker Metzgar (R-69) Somerset County
Torren Ecker (R-193) Adams County
Kate Klunk (R-169) York County
Andrew Kuzma (R-39) Allegheny County
John Lawrence (R-13) Chester County
Zachary Mako (R-183) Northampton County
Kristin Marcell (R-178) Bucks County
Donna Scheuren (R-147) Montgomery County
Kathleen Tomlinson (R-18) Bucks County
Danilo Burgos (D-197) Philadelphia County
Frank Burns (D-72) Cambria County
Patrick Gallagher (D-173) Philadelphia County
Nancy Guenst (D-152) Montgomery County
Manuel Guzman (D-127) Berks County
Bridget Kosierowski (D-114) Lackawanna County
Steven Malagari (D-53) Montgomery County
Brandon Markosek (D-25) Allegheny County
Robert Merski (D-2) Erie County
Kyle Mullins (D-112) Lackawanna County
Arvind Venkat (D-30) Allegheny County
Dan Williams (D-74) Chester County
House Insurance Committee
Tina Pickett (R-110) Bradford County
Kevin J. Boyle (D-172) Philadelphia County
Wendy Fink (R-94) York County
Jonathan Fritz (R-111) Susquehanna County
Thomas Kutz (R-87) Cumberland County
Rob Leadbeter (R-109) Columbia County
Natalie Mihalek (R-40) Allegheny County
Eric Nelson (R-57) Westmoreland County
David Rowe (R-85) Snyder County
David Zimmerman (R-99) Lancaster County
Aerion Abney (D-19) Allegheny County
Timothy Brennan (D-29) Bucks County
Morgan Cephas (D-192) Philadelphia County
Matthew Gergely (D-35) Allegheny County
Bridget Kosierowski (D-114) Lackawanna County
Robert Merski (D-2) Erie County
Brian Munroe (D-144) Bucks County
Darisha Parker (D-198) Philadelphia County
Gregory Scott (D-54) Westmoreland County
Arvind Venkat (D-30) Allegheny County
Perry Warren (D-31) Bucks County
Senate Health Committee
Arthur Haywood (D-4) Montgomery County
Judy Ward (R-30) Blair County
Michele Brooks (R-50) Mercer County
Kim Ward (R-39) Westmoreland County
Ryan Aument (R -36) Lancaster County
Frank Farry (R-6 ) Bucks County
Scott Hutchinson (R-21) Venango County
Patrick Stefano (R-32) Fayette County
Amanda Cappelletti (D-17) Montgomery County
Maria Collett (D -12) Montgomery County
Judy L. Schwank (D-11) Berks County
Senate Licensure Committee
Frank Farry (R-6) Bucks County
Patrick Stefano (R-32) Fayette County
Kim Ward (R-39) Westmoreland County
Ryan Aument (R -36) Lancaster County
Jarret Coleman (R-16) Lehigh County
Chris Gebhard (R-48) Lebanon County
Tracy Pennycuick (R-24) Montgomery County
Mike Regan (R-31) York County
Devlin Robinson (R-37) Allegheny County
Lisa Boscola (D-18) Northampton County
James Dillon (D-5) Philadelphia County
Marty Flynn (D-22) Lackawanna County
Steven J. Santarsiero (D-10) Bucks County
Christine Tartaglione (D-2) Philadelphia County
Senate Banking and Insurance Committee
Sharif Street (D-3) Philadelphia County
Chris Gebhard (R-48) Lebanon County
John DiSanto (R-15) Dauphin County
Kim Ward (R-39) Westmoreland County
Lisa Baker (R-20) Luzerne County
Dan Laughlin (R-49) Erie County
Kristin Phillips-Hill (R- 28) York County
Devlin Robinson (R-37) Allegheny County
Elder Vogel (R-47) Beaver County
Gene Yaw (R-23) Lycoming County
Lisa Boscola (D-18) Northampton County
Jim Brewster (D-45) Allegheny County
Steven J. Santarsiero (D -10) Bucks County
Anthony Hardy Williams (D-8) Philadelphia County